Péče o šátky a nosítka na nošení dětí

Šátky na nošení dětí mohou sloužit mnoho let. Je však třeba mít na paměti, že je o ně potřeba správně pečovat. Stejně je tomu u nosítek.

Praní a sušení

Pokud si pořizujete šátek na nošení dětí nový, vždy ho před prvním použitím vyperte. Prvním praním se ustálí vazba, šátek se lehce vysráží a až po prvním praní objevíte ty pravé vlastnosti daného šátku. Navázáním dítěte do šátku před prvním praním můžete šátek nenávratně poškodit. Pro praní použijte jemný prací gel bez optických rozjasňovačů a chemických bělidel (malé množství). Prostředek vybírejte podle nejcitlivějšího materiálu, z něhož se šátek skládá. Máte-li šátek ze 100% bavlny, volba je jasná - jemný prací gel na bavlnu (např. modrý gel na jemné prádlo z drogerie DM). Pokud váš šátek obsahuje podíl vlny nebo hedvábí, použijte gel určený na tyto materiály (např. růžový gel z DM na vlnu a hedvábí). V žádném případě nepoužívejte při praní šátků aviváž!

Poprvé vyperte šátek vždy na nejvyšší teplotu uvedenou výrobcem na štítku šátku. Při dalším praní už stačí prát na teplotu nižší (je to i vhodnější, není-li šátek příliš znečistěný).

Pokud je výrobcem doporučeno ruční praní, držte se tohoto doporučení. Pokud např. vlněný nebo hedvábný šátek vyperete nevhodně v pračce, můžete ho snadno znehodnotit. Nebudete-li se držet doporučení výrobce, není možné vady vzniklé špatným zacházením reklamovat.

Šátky ždímejte na nižší otáčky. Citlivější materiály (vlna, hedvábí) neždímejte vůbec. Tyto šátky zabalte do ručníků, jemně vymačkejte vodu a položte na co nejrovnější povrch. Ostatní šátky můžete sušit klasicky na "harmoniku". Nesušte šátky na slunci.

Většina šátků není určena k sušení v sušičce. Informace najdete vždy na štítku šátku. Někteří výrobci dovolují sušení v sušičce na šetrný program (některé bavlněné šátky, s podílem lnu nebo konopí). Tyto šátky pak mohou rychleji změknout a být nadýchanější.

Máte-li šátkové nosítko, doporučujeme jej prát ručně ve vodní lázni. Prací prostředek vybírejte stejně jako u šátku. Nosítko můžete před vypráním vyzkoušet (zda vám sedí), protože nosítka se šijí z předepraných šátků, ale také jej doporučujeme před dalším používáním vyprat.

Zanášení šátků

Mnoho šátků je měkkých hned z krabice nebo po prvním vyprání a není potřeba je "zanášet", aby se staly poddajnějšími. Některé - zejména ty s příměsí lnu, konopí nebo přírodního bambusu - je potřeba zanosit, aby se staly měkkými, poddajnými a ještě příjemnějšími. Tyto šátky změknou nošením. Obecně šátky zanosíte rychleji s těžšími dětmi než s malými miminky. Proto pro nejmenší nošence doporučujeme šátky bavlněné s nižší gramáží nebo ty, které jsou od novoty měkké. Nejste-li si výběrem jisti, neváhejte nás kontaktovat na e-mailu: info@enormie.cz. Proces zanášení můžete urychlit tím, že na šátcích budete např. spát nebo je vánočkovat (postup najdete na Youtube).

Lněné a konopné šátky jsou náchylné k vytvoření skladů, které mohou šátek trvale znehodnotit. Zejména u šátků nových. Pokud tyto šátky delší dobu nepoužíváte, nenechávejte je dlouho složené v jedné poloze, občas je vyžehlete a přeskládejte. Žehlení také urychluje proces zanášení.

Přejeme krásné nošení a spoustu nezapomenutelných chvil při nošení vašich nejmenších i těch větších :-)