Výběr šátku a nosítka na nošení dětí

Vybíráte první šátek na nošení dětí nebo vhodné nosítko? Ztrácíte se v informacích a nevíte, podle čeho se rozhodnout? Pokusíme se vám pomoci... Zaměříme se na často kladené otázky při pořizování šátků a nosítek.

LennyLamb Trinity CosmosLennyLamb Calcite ergonomické nosítko

Co je lepší - šátek nebo nosítko?

Na tuto otázku není snadné odpovědět. Někdo dává po celé nosicí období přednost šátku, jiný má z vázání obavy nebo mu připadá manipulace s nosítkem rychlejší a sáhne tedy po něm.

Obecně se pro novorozence a malá miminka doporučuje kvalitní šátek, který se malému tělíčku přizpůsobí lépe než nosítko. Nosítek určených pro novorozence není mnoho a nevydrží příliš dlouho. Šátek je variabilnější, lépe rozkládá hmotnost dítěte a většinou je miminkům pohodlnější. Osobně tedy pro nejmenší doporučujeme šátky. Z vázání není vůbec nutné mít obavy. Stačí trocha cviku a určitě zvládnete minimálně základní úvazy, které vám bez problémů vystačí po celou dobu nošení. Pokud vás však vázání bude bavit, můžete vyzkoušet nespočet úvazů.

U dětí starších 4 měsíců záleží zcela na vás. Někomu vyhovuje systém "zacvaknout a jít", jiný ocení variabilitu a přizpůsobivost šátku. Vyzkoušejte, co bude vyhovovat vám...

Podle čeho vybrat nosítko?

Pokud se rozhodnete pro nosítko, dbejte zejména na to, aby bylo ergonomické. Co to znamená? Nosítko musí nošenci dosahovat od kolínka po kolínko, zádová opěrka musí být měkká (nevyztužená, nepolstrovaná), umožňovat přirozené zakulacení zad a správné podsazení do polohy M (kolínka výše než zadeček). Vyhněte se nosítkům, kde dítě "visí". Takové nosítko nebude pohodlné vám ani dítěti. Nošení v něm se může také nemile odrazit na zdraví nošence.

V e-shopu Enormie najdete kvalitní ergonomická nosítka LennyLamb, která jsou šitá z látky tkané pro výrobu šátků na nošení dětí. Vyrábí se ve velikostech baby (přibližně od 4 měsíců) a toddler (přibližně od 11-12 měsíců dle velikosti dítěte). Nově vyrábí LennyLamb také rostoucí nosítka LennyUp, která jsou vhodná pro miminka od 3,5 kg po batolata do 20 kg. Oproti jiným rostoucím nosítkům na trhu mají tu výhodu, že jsou vyrobená z kvalitní šátkoviny. Ta tvoří výbornou oporu dětem už od prvních týdnů.

Jak vybrat šátek na nošení dětí?

Nabídka šátků na nošení dětí je nesmírně široká. Základními kritérii při výběru šátku bývá: materiál, gramáž, délka, šířka a samozřejmě i design.

V první řadě se ujistěte, že šátek, který se vám líbí, je tkaný speciálně pro nošení dětí a nejedná se o obyčejnou metráž. Ta by byla nepohodlná vám i nošenci, špatně by se vám vázala a zejména s přibývajícími kily dítěte by vás takový šátek z metráže od nošení velmi pravděpodobně odradil.

Výrobců kvalitních šátků je na trhu mnoho. Jsou levnější i dražší, vybírat můžete dle vašich preferencí. V naší nabídce najdete v současnosti šátky oblíbených a kvalitních značek Yaro, Oscha, LennyLamb, Little Frog. Jako jediný e-shop v České republice nabízíme také šátky značky Luluna Slings.

Délka šátku

Šátky na nošení dětí pořídíte v několika velikostech. Výrobci nejčastěji vyrábějí velikosti: 2 (2,6-2,7 m), 3 (cca 3,2 m), 4 (3,6 m), 5 (4,2 m), 6 (4,6 m), 7 (5,2 m), 8 (6 m).

Výběr velikosti se řídí konfekční velikostí nosiče, velikostí dítěte a tím, jaké úvazy budete se šátkem vázat.

Nejčastěji volenou velikostí je 6 (délka 4,6-4,7 m). Tato délka je ideální pro konfekční velikost M a L. S tímto šátkem uvážete všechny základní úvazy (kříž s kapsou, double hammock, dvojitý kříž...). Začátečníci často volí vel. 6 i při konfekční velikosti S. Menším a drobnějším nosičům může více vyhovovat kratší šátek, protože se s ním lépe manipuluje. Pokud jste někde na hranici velkostí a nejste-li si jisti délkou, zvolte raději velikost větší. Zpravidla je lepší mít delší cípy než aby vám kus šátku chyběl.

Oblíbené jsou také krátké šátky (vel. 3 a 4). S touto velikostí uvážete oblíbený úvaz na záda - batoh, kříž na bok, kříž s kapsou a uzlem pod zadečkem, jednoduchý kříž s kroužkem, RRRR a další.

Šíře šátku

Šátky se vyrábějí v šířce cca 60-75 cm. Např. šátky LennyLamb mají obvykle šíři blíže k 60 cm, šátky Yaro zase okolo 70 cm. Šíře šátkou je otázka osobních preferencí. U malého miminka se vám může lépe pracovat s užším šátkem, u batolete s širším, ale není to pravidlem. I s širším šátkem lze bez problémů vázat malá miminka a u batolat zase nepotřebujete mít šátek až po krk nošence, protože ti mívají už často ruce venku.

Materiál šátku

Pro začátečníky je nejvhodnějším materiálem 100% bavlna. Rychle se zanáší, snadno se udržuje, není náchylná ke skladům.

Pro malá miminka je velice příjemný také šátek v kombinaci bavlna/bambusová viskóza.

Pro těžší děti rodiče často volí šátek s příměsí konopí, lnu, vlny nebo hedvábí. Tyto šátky už vyžadují trochu více péče, ale odmění se výbornou nosností a zajímavými vlastnostmi. Konopí a len je potřeba zanosit, šátky s těmito příměsemi tedy nejsou nejvhodnější pro malá miminka. Zároveň je potřeba je žehlit a pokud nejsou používány, tak také přeskládávat, aby se nevytvořily trvalé sklady. Vlna je zase měkká, nosná a termoregulační. Hedvábí je jemné, měkké, nosné a jedná se o skvělou příměs na léto. To ostatně platí i pro ostatní výše uvedené příměsi.

Vazba šátku

Šátky mívají žakárovou nebo keprovou vazbu. Jak je poznáte? Žakárové šátky mívají obrazce a z každé strany jinou barvu (opačnou). Zpravidla bývají měkčí a poddajnější než keprové šátky. Ty bývají pruhované v různých barevných variacích a bývají levnější. Začátečníkům se s nimi může hůře pracovat, protože je potřeba zanošení. Záleží však na značce a typu šátku. Např. keprové šátky LennyLamb herringbone jsou velice příjemné a měkké hned po rozbalení. Zároveň jsou nadýchané a nosné.

Gramáž šátku

Gramáž šátku je jedním z ukazatelů nosnosti šátku. Rodiče často vybírají pro novorozence šátek s gramáží do 250 g/m², pro těžší batolata okolo nebo přes 300 g/m². Gramáž ale není jediným rozhodujícím měřítkem nosnosti. Příměsi jako vlna, len, hedvábí či konopí zvyšují nosnost šátku. To znamená, že šátek s nižší gramáží může být dostatečně nosný i na těžké batole. A nemusí být tedy tak hutný a těžký. Dále je důležitý způsob tkaní.

Čím se tedy řídit? Nemáte-li možnost si šátek ve svém okolí vyzkoušet, doporučujeme pro malá miminka kombinaci bavlna/bambusová viskóza nebo čistou bavlnu s gramáží do (nebo okolo) 250 g/m². Pro těžší nošence pak bavlněné šátky s gramáží okolo nebo více než 300 g/m² či s příměsí zvyšující nosnost.

Pokud si nejste výběrem šátku nebo nosítka jisti, neváhejte nás kontaktovat na e-mailu: info@enormie.cz. Velice rádi vám poradíme - pokud to bude v našich silách :-)

Přejeme spoustu nádherných chvil při nošení dětí.

Certifikát autorizovaného distributora LennyLamb pro e-shop Enormie:

Certifikát autorizovaného prodejce LennyLamb